Sięgacie po nie, gdy chcecie ochronić siebie lub swojego zwierzaka przed kleszczami. Korzystacie z nich, gdy zwalczacie szczury lub karaluchy. Nawet, gdy czyścicie toaletę środkiem bakteriobójczym, to właśnie korzystacie z pestycydów.
Ale zadając pytanie: kiedy stosować pestycydy? – zapewne myślicie o środkach ochrony roślin. Substancjach, których celem jest zwalczanie chorób, szkodników i chwastów. Pestycydy dopuszczone do stosowania podczas uprawy roślin nazywamy właśnie środkami ochrony roślin.
Co to są środki ochrony roślin?
Środki ochrony roślin (śor) nazywane są często fitofarmaceutykami, czyli lekami dla roślin. Określenie to bardzo dobrze oddaje charakter tych substancji, sposób ich tworzenia i stosowania. Podobnie jak w lekach jej głównym składnikiem jest substancja aktywna, a towarzyszyć jej mogą „substancje pomocnicze”, których zadaniem jest np. zwiększenie przyczepności preparatu do rośliny.
Środki ochrony roślin to preparaty, które stosujemy we wszystkich systemach produkcji roślinnej – przez rolnika, sadownika, ale także w przydomowych ogródkach, na balkonach czy parapetach. Wszędzie tam, gdzie rosną roślin – warzywa, owoce i ulubione kwiaty. O ich rodzajach piszemy między innymi w artykule: Pestycydy: czym są i po co się je stosuje?
Kiedy stosujemy środki ochrony roślin?
Środki ochrony roślin ograniczają straty spowodowane bytowaniem niepożądanych organizmów na roślinie. Co to znaczy? To znaczy, że sięgamy po nie wtedy, gdy chcemy ochronić ją przed szkodnikiem. W powszechnej opinii śor stosowane są, by zwiększyć wydajność upraw. Jest to jednak duże uproszczenie. Rolnik sięga bowiem po nie tylko wtedy, kiedy inne niechemiczne metody ochrony zawiodą. Takie podejście – nazywane Integrowaną Ochroną Roślin – jest nie tylko obowiązującą praktyką[1] ale również obowiązkiem prawnym[2].
Również my, w naszych ogródkach, powinniśmy sięgać po środki ochrony roślin w ostateczności. Zanim zdecydujemy się na użycie chemicznego produktu, do walki ze szkodnikiem, warto rozważyć inne sposoby: pułapki chwytne, przynęty, siatki chroniące czy środki biologiczne[3].
[1] Kodeks Dobrej Praktyki Ochrony Roślin, Instytut Ochrony Roślin – PIB, Poznań 2017 https://www.ior.poznan.pl/plik,2361,kodeks-dobrej-praktyki-ochrony-roslin-pdf.pdf
[2] Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000505
[3] Integrowana Ochrona Roślin DODR – https://www.dodr.pl/userfiles/uploads/dodr/pliki/ior/broszura-IOR.pdf