Zgodnie z danymi CropLife Europe, w ramach zobowiązań podjętych do 2030 roku, branża środków ochrony roślin zainwestowała prawie 4 miliardy euro w biopestycydy oraz technologie rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego. Inwestycje te przewyższają zdolność europejskich ram regulacyjnych do ich zatwierdzania.
Europejscy rolnicy potrzebują innowacyjnych narzędzi, aby chronić swoje uprawy przed szkodnikami i chorobami i mieć pewność, że wszystkie uprawy są chronione przed stratami. Mówiąc o zaangażowaniu branży środków ochrony roślin w opracowywanie biopestycydów, dyrektor generalny CropLife Europe Olivier de Matos powiedział: „Nowe rozwiązania obecnie albo utknęły w procesie legislacyjnym, albo brakuje im dedykowanych ścieżek regulacyjnych do zatwierdzenia. Jedna pojedyncza substancja biopestycydowa może potrzebować do siedmiu lat, zanim będzie mogła być stosowana przez europejskiego rolnika. Oznacza to, że każde opracowane teraz rozwiązanie pojawi się na rynku dopiero po upływie terminu wdrożenia strategii „Od pola do stołu”.
Biopestycydy są integralną częścią zestawu narzędzi integrowanej ochrony roślin. Chociaż mogą nie być bezpośrednim zamiennikiem wszystkich konwencjonalnych produktów, potrzebujemy ram regulacyjnych, które uwzględniają innowacyjne rozwiązania i nagradzają inwestowanie w innowacje.
Komentując znaczenie innowacji w technologiach precyzyjnych i cyfrowych, aby pomóc rolnikom w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu, de Matos powiedział: „Inwestując w nowe cyfrowe i precyzyjne technologie rolnictwa, umożliwiamy rolnikom produkcję w bardziej zrównoważony sposób. Stosowanie takich technik może potencjalnie zmniejszyć zużycie pestycydów o 20-30%, a obszar gruntów poddawanych zabiegom ochrony o 50-80%.”
Jednak nawet przy stałym poziomie inwestycji większość narzędzi nie trafi w ręce europejskich rolników, kiedy będą ich potrzebować – do 2030 r. lub wcześniej.
„Badania potwierdzają, że rolnicy chętnie wykorzystują nowe narzędzia rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego, ale jednocześnie wzywają do zwiększenia zachęt finansowych w celu wsparcia tej transformacji i inwestycji. Jak więc możemy iść szybciej i dalej? Potrzebujemy bardziej sprzyjającego klimatu inwestycyjnego, a także lepszej infrastruktury cyfrowej, szkoleń dla użytkowników i dostępu do danych” – podsumował Olivier de Matos.
W czasach, gdy wpływ zmiany klimatu na rolnictwo i rosyjska inwazja na Ukrainę napędzają narastający kryzys żywnościowy w wielu częściach świata, biopestycydy i innowacje w rolnictwie precyzyjnym mogą pozytywnie wpłynąć na nasze potrzeby w zakresie niezależności żywnościowej.
Członkowie CropLife Europe podają, że w latach 2015-2021 zainwestowali już:
- 1,75 miliarda euro na badania i rozwój biopestycydów, co stanowi 44% z 4 miliardów euro przeznaczonych na inwestycje w innowacje w zakresie biopestycydów w ramach naszych zobowiązań na 2030 rok.
- 2,15 mld euro na badania i rozwój technologii rolnictwa cyfrowego i rolnictwa precyzyjnego. Stanowi to 21,5% z łącznej kwoty 10 miliardów euro przeznaczonej na inwestycje w innowacje w technologiach rolnictwa cyfrowego i rolnictwa precyzyjnego w ramach naszych zobowiązań na 2030 rok.