Zrównoważone rolnictwo dąży do zachowania równowagi między produktywnością a ochroną środowiska. Dzięki technikom rolnictwa precyzyjnego, teledetekcji, mapowania pól i nowoczesnym opryskiwaczom możliwe jest precyzyjne, zrównoważone oraz ograniczone do minimum stosowanie środków ochrony roślin. Rozwiązania te nie tylko zwiększają efektywność produkcji rolnej, ale również minimalizują potencjalne zagrożenia dla ludzi i środowiska związane ze stosowaniem preparatów chemicznych i biologicznych. Najnowszym rozwiązaniem opracowanym przez branżę agrochemiczną są systemy zamkniętego transferu (Closed Transfer Systems – CTS).
Czym są systemy zamkniętego transferu?
To urządzenia, które zostały specjalnie zaprojektowane w celu zwiększenia ochrony ludzi i środowiska podczas napełniania opryskiwaczy. Systemy zamkniętego transferu tworzą szczelne połączenie pomiędzy zbiornikiem opryskiwacza a pojemnikiem ze środkiem ochrony roślin. W ten sposób umożliwiają przelanie produktu w układzie zamkniętym, bez kontaktu operatora opryskiwacza ze stężonym produktem.
Systemy zamkniętego transferu = bezpieczeństwo, precyzja i wygoda
Na rynku dostępne są urządzenia CTS, które nieco różnią się konstrukcją, natomiast ich rola i zasada działania jest taka sama. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia easyconnect i easyFlow®. Główną różnicą między easyFlow® a easyconnect jest sposób połączenia pojemnika ze środkiem ochrony roślin z urządzeniem. W easyconnect jest to fabrycznie zamontowana zakrętka na pojemniku ze środkiem ochrony roślin. W easyFlow® stosowany jest adapter nakręcany na gwint szyjki pojemnika. W obu przypadkach urządzenia podłączane są do opryskiwacza.
Bezpieczny rolnik, bezpieczne środowisko
CTS to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie dla osób obsługujących opryskiwacz oraz wygoda w obsłudze płynnych środków ochrony roślin. To także ochrona środowiska poprzez eliminację ryzyka rozlania produktu podczas przygotowań do oprysku. Stosując systemy zamkniętego transferu zapobiegamy zanieczyszczeniom miejscowym, które stanowią 75% wszystkich zanieczyszczeń powstających w wyniku nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin.
Systemy zamkniętego transferu umożliwiają:
- Przelanie produktu w układzie zamkniętym.
- Zabezpieczenie operatora przed kontaktem ze stężonym produktem.
- Eliminację ryzyka rozlania produktu – zapobieganie zanieczyszczeniom miejscowym.
- Wypłukanie wnętrza pojemnika i urządzeń.
Bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin jest priorytetem dla firm agrochemicznych, dlatego do 2030 roku systemy zamkniętego transferu będą dostępne dla wszystkich europejskich rolników. Więcej o zobowiązaniach branży przeczytacie w artykule: Branża środków ochrony roślin podejmuje zobowiązania do 2030 roku.
Więcej na temat zrównoważonego rolnictwa, integrowanej ochrony roślin i procesu tworzenia innowacji dowiesz się, słuchając rozmowy z ekspertką PSOR, dr Joanną Gałązką. Zapraszamy!