Środki ochrony roślin to narzędzie pracy rolnika
Tekst ten przeczytasz w: 2 minuty

25 listopada 2021

Grabie, widły, ciągniki, traktory – to narzędzia niezbędne w pracy rolnika. Pomagają mu w prowadzeniu gospodarstwa i sprawnym wykonywaniu prac na kilku hektarach upraw. Ale nie są to jedyne narzędzia. Rolnik prowadząc uprawę wykorzystuje także środki ochrony roślin – substancje, dzięki którym możliwe jest utrzymanie roślin w dobrej kondycji zdrowotnej. Zwalczając choroby grzybowe roślin, nie tylko dba o plon, ale także zapobiega powstawaniu szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji produkowanych przez grzyby – mikotoksyn.

Środki ochrony roślin to ważne narzędzie w pracy rolnika, które pozwala na ograniczenie strat w plonach i produkowanie żywności wysokiej jakości, bezpiecznej dla nas konsumentów i w przystępnych cenach.

Zgodnie z prawem i dobrą praktyką, rolnik stosuje środki ochrony roślin tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, w ściśle określonych dawkach oraz w dokładnie określonym czasie. W uzasadnionych przypadkach substancje te mogą być stosowane profilaktycznie. Natomiast co do zasady w ochronie roślin pierwszeństwo mają metody agrotechniczne, fizyczne czy mechaniczne. Jest to podstawa integrowanej ochrony roślin. Więcej o zasadach piszemy w artykule Kiedy stosować pestycydy?

 

Zalety stosowania środków ochrony roślin

 

Ważna jest edukacja

Niestety, postrzeganie przez opinię publiczną roli środków ochrony roślin oraz ich wpływu na środowisko naturalne – pomimo licznych dowodów naukowych – nadal jest negatywne. Panuje powszechne przekonanie, że są to substancje niezwykle toksyczne i niebezpieczne, podczas gdy 98% preparatów dostępnych do ochrony roślin w Polsce jest mniej toksycznych niż kofeina. Dlatego jako Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, mówimy i pokazujemy, jak ważnym narzędziem w pracy rolnika są środki ochrony roślin. Tworzymy dedykowane szkolenia jak Akademia PSOR lub spotykamy się, także z rolnikami. Ostatnio gościliśmy na konferencji podsumowującej łódzki etap Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021.

Zobacz też

Jak rolnik dba o bezpieczeństwo w swoim gospodarstwie?

Jak rolnik dba o bezpieczeństwo w swoim gospodarstwie?

Rolnik to wymagający, specjalistyczny zawód, a praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest zachowanie bezpieczeństwa. Prowadzenie gospodarstwa rolnego to praca na wielu stanowiskach, a to oznacza, że rolnik musi posiadać wiele...

Jak działa Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w praktyce?

Jak działa Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w praktyce?

W najbliższym czasie wprowadzona zostanie w Polsce Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP). Do wdrożenia nowych obowiązków zobowiązuje Polskę przyjęty w 2018 roku unijny pakiet odpadowy. ROP zakłada – w uproszczeniu – że producent bierze odpowiedzialność...

Podziel się:

Udostępnij ten artykuł na swoich social-mediach