Grabie, widły, ciągniki, traktory – to narzędzia niezbędne w pracy rolnika. Pomagają mu w prowadzeniu gospodarstwa i sprawnym wykonywaniu prac na kilku hektarach upraw. Ale nie są to jedyne narzędzia. Rolnik prowadząc uprawę wykorzystuje także środki ochrony roślin – substancje, dzięki którym możliwe jest utrzymanie roślin w dobrej kondycji zdrowotnej. Zwalczając choroby grzybowe roślin, nie tylko dba o plon, ale także zapobiega powstawaniu szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji produkowanych przez grzyby – mikotoksyn.
Środki ochrony roślin to ważne narzędzie w pracy rolnika, które pozwala na ograniczenie strat w plonach i produkowanie żywności wysokiej jakości, bezpiecznej dla nas konsumentów i w przystępnych cenach.
Zgodnie z prawem i dobrą praktyką, rolnik stosuje środki ochrony roślin tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, w ściśle określonych dawkach oraz w dokładnie określonym czasie. W uzasadnionych przypadkach substancje te mogą być stosowane profilaktycznie. Natomiast co do zasady w ochronie roślin pierwszeństwo mają metody agrotechniczne, fizyczne czy mechaniczne. Jest to podstawa integrowanej ochrony roślin. Więcej o zasadach piszemy w artykule Kiedy stosować pestycydy?
Zalety stosowania środków ochrony roślin
Ważna jest edukacja
Niestety, postrzeganie przez opinię publiczną roli środków ochrony roślin oraz ich wpływu na środowisko naturalne – pomimo licznych dowodów naukowych – nadal jest negatywne. Panuje powszechne przekonanie, że są to substancje niezwykle toksyczne i niebezpieczne, podczas gdy 98% preparatów dostępnych do ochrony roślin w Polsce jest mniej toksycznych niż kofeina. Dlatego jako Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, mówimy i pokazujemy, jak ważnym narzędziem w pracy rolnika są środki ochrony roślin. Tworzymy dedykowane szkolenia jak Akademia PSOR lub spotykamy się, także z rolnikami. Ostatnio gościliśmy na konferencji podsumowującej łódzki etap Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021.