Sezon na prace na polu w pełni. Już teraz cieszymy się nowalijkami – pierwszymi młodymi, wiosennymi warzywami, dostępnymi w ulubionym warzywniaku lub sklepie. Często jednak słyszymy, że nasze ulubione warzywa i owoce są pełne pestycydów a rolnicy stosują środki ochrony roślin bez żadnych ograniczeń, by tylko zwiększyć plony. Nie jest to prawda.
Wiedza potwierdzona certyfikatem
Każdy rolnik, który produkuje żywność i w tym celu stosuje środki ochrony roślin musi przejść odpowiednie szkolenie chemizacyjne i stosować się do zasad integrowanej ochrony roślin. W skrócie polega ona na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin (agrotechnicznych, fizycznych, biologicznych i chemicznych) w tym – naturalnie występujących organizmów pożytecznych. Dodatkowo może brać udział w szkoleniach praktycznych, które pozwalają powtórzyć i utrwalić wiedzę a także wykorzystać ją w praktyce. Takim miejscem jest Akademia PSOR, czyli platforma szkoleniowa przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, która łączy teorię z praktyką i podaje ją w formie szkoleń dostępnych online. www.akademiapsor.bezpiecznie.org
Korzystanie z fachowej wiedzy jest obecnie szybsze i łatwiejsze. Akademia PSOR to platforma z bezpłatnymi szkoleniami on-line (w formie wideo) prowadzonymi przez ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin oraz Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Poruszone są w nich wszystkie tematy ważne dla użytkownika środków ochrony roślin. Każdy, po przejściu wszystkich szkoleń otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający udział i zdobytą wiedzę. Z Akademii dowiemy się m. in.:
- jak chronić środowisko dzięki odpowiedniej technice stosowania środków ochrony roślin,
- jaką odzież ochronną założyć, by nic nam nie zaszkodziło,
- jak poprawnie korzystać np. z preparatów na choroby i szkodniki,
- gdzie kupić odpowiednie preparaty.
Prace w ogrodzie też wymagają przygotowania
Akademia PSOR, choć stworzona została z myślą o profesjonalnych użytkownikach środków ochrony roślin, może być także przydatna dla ogrodników – amatorów. Środki ochrony roślin są bowiem wykorzystywane również w domach i ogródkach. Bardzo często musimy sobie poradzić z różnymi szkodnikami – np. mszycami czy chorobami roślin. Korzystamy wtedy ze środków ochrony roślin, do których stosowania powinniśmy się odpowiednio przygotować. Ważne są zapisy etykiety produktu. Tam znajdują się informacje m.in. o środkach bezpieczeństwa: rękawicach, goglach, kombinezonie.
W filmach dostępnych na platformie Akademia PSOR eksperci pokazują m.in. jakie środki bezpieczeństwa zastosować oraz co zrobić z opakowaniami po zużytych pestycydach.