
MIT: Środki ochrony roślin są szkodliwe dla zdrowia
Fakt: Poprawnie stosowane środki ochrony roślin nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka ani zwierząt.
Często mówi się, że pestycydy są szkodliwe dla zdrowia. Takie stwierdzenie to pewne nadużycie. Warto pamiętać, że środki ochrony roślin to substancje chemiczne o zróżnicowanych właściwościach i zastosowaniu – tak jak inne preparaty, którymi posługujemy się w codziennym życiu (płyn do mycia urządzeń sanitarnych, płyn do mycia naczyń, pasta do zębów, szampon, leki). Podobnie zatem jak inne środki chemiczne stosowane są poprawnie lub nie. Każdy środek ochrony roślin (w odróżnieniu od tzw. chemii gospodarczej) zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży i użycia, jest skrupulatnie badany i oceniany pod kątem wpływu na środowisko (woda, gleba, organizmy pożyteczne, fauna i flora), wpływu na użytkowników tych produktów oraz na osoby postronne oraz pod kątem ich skuteczności. Oceny takie prowadzone są najpierw przez ekspertów unijnych, a następnie przez ekspertów krajowych.
FAKT: Środki ochrony roślin są bezpieczne dla środowiska naturalnego
Fakt: Środki ochrony roślin podlegają tak rygorystycznym kontrolom, że poprawnie stosowane nie mogą szkodzić środowisku naturalnemu.
Prawidłowo stosowane pestycydy są neutralne dla środowiska i organizmów pożytecznych. Każdy środek ochrony roślin, zanim zostanie dopuszczony do obrotu i stosowania, jest skrupulatnie badany i oceniany przez ekspertów. Sprawdza się, czy jego użytkowanie może mieć negatywny wpływ na środowisko. Dopuszczane do sprzedaży są tylko takie preparaty, które – stosowane zgodnie z zaleceniami producenta – nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Dodatkowo środki ochrony roślin dla zwiększenia bezpieczeństwa zastosowania zawsze mają podane okresy karencji i prewencji. Okres karencji to czas, który musi upłynąć od ostatniego zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin do momentu bezpiecznego zbioru roślin przeznaczonych do spożycia (owoców lub warzyw). Okresy karencji różnią się zarówno w zależności od rodzaju rośliny, jak i preparatu ochrony roślin i zawsze są podane w instrukcji stosowania. Z kolei okres prewencji to czas, który musi upłynąć między zabiegiem z użyciem środka ochrony roślin a pierwszym oblotem roślin kwitnących przez pszczoły, zapobiegający ich zatruciu. Okres prewencji, jeśli obowiązuje dla danego środka, zawsze jest podany w instrukcji stosowania.


MIT: Tzw. żywność ekologiczna jest „niepryskana”
Fakt: W produkcji ekologicznej stosuje się środki ochrony roślin przeznaczone do upraw ekologicznych. Pestycydy dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych są jednocześnie stosowane w rolnictwie konwencjonalnym.
FAKT: Stosowanie środków ochrony roślin jest ściśle uregulowane i kontrolowane
Fakt: Środki ochrony roślin to obok lekarstw najbardziej monitorowana i uregulowana prawnie gałąź przemysłu chemicznego. Istnieją bardzo szczegółowe przepisy, wspólne dla całej Unii Europejskiej, regulujące dopuszczenie do obrotu i stosowania środków ochrony roślin. Rolnik nie ma swobody w korzystaniu z tych preparatów.

